خانه / بخوان و بدان / برکات و ثواب صلوات

برکات و ثواب صلوات

برکات و ثواب صلوات
در باب ثواب صلوات، روایات فراوانی است که تأکید می کند که صلوات ده هزار بار حسنه دارد، رحمت و برکت و لطف و کرامت خدا را به همراه دارد، معادل با پاداش و ثواب تسبیح و تکبیر خداست، ارتقای درجه به همراه دارد، معادل سبحان الله و الحمد الله و لا اله الّا الله و الله اکبر است.

صلوات برکات فراوانی را برای شخص به دنبال دارد. برکات صلوات را می توان به برکت های دنیوی و اخروی تقسیم کرد.

در دنیا صلوات باعث برآورده شدن حاجت، ازدیاد مال، رفع فقر، بخشش گناهان، ادای قرض، خوشبو شدن، درمان فراموشی، رفع نفاق، نجات از سختی، تندرستی، خواب مقصود دیدن و درک امام قائم(ع) می باشد.

برای اثبات برخی از موارد ذکر شده، به کلام ائمّه(ع) استناد می کنیم.

حضرت رسول اکرم(ص) می فرمایند: «صلوات فرستادن، فقر را برطرف می کند.

از دیگر برکات حائز اهمّیت صلوات، از بین رفتن گناهان است؛ چنان که امام رضا(ع) به نقل از رسول خدا(ص) می فرمایند: الصّلاه علی و علی اهل بیتی تذهب بالنّفاق؛ صلوات و درود بر من و خاندان من نفاق را از بین می برد.

و امّا برکات اخروی صلوات را می توان به پنج مرحله تقسیم کرد: ۱٫ عالم برزخ، ۲٫ قیامت، ۳٫ پل صراط، ۴٫ جهنّم، ۵٫ بهشت.

۱٫ عالم برزخ
مداومت بر صلوات، عذاب قبر را در عالم برزخ دور می کند، ظلمت گناه را از بین می برد، عذاب را از همه اهل قبرستان دور می کند، ثواب صلوات سنگین تر از گناهان است، صلوات، فریادرس انسان در قبر است، چهره او را در برزخ نورانی و جان کندن را راحت می کند.
پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: هر کس بر من صلوات زیاد بفرستد، از تلخی مرگ و جان کندن ایمن گردد.

۲٫قیامت
از ائمّه(ع) آمده که هر کس در دنیا مداومت بر صلوات داشته باشد، خصوصاً در روز جمعه، صلوات، شفیع ایشان می شود.در قیامت، همچنین صلوات بسیار، صلوات فرستنده را در روز قیامت نزدیک ترین فرد به پیامبر(ص) قرار می دهد، خداوند از هر جهت بر فرد نور می تاباند، هفتاد حاجتش را در قیامت برآورده می کند و او را در زیر عرش الهی قرار می دهد، همچنین این صلوات ها موجب سنگینی اعمال در قیامت و افضل اعمال محسوب می شود و ذخیره ای خوب برای ایشان در قیامت به حساب می آید.
از پیغمبر(ص) نقل است که فرمودند: «سه کس در روز رستاخیز، آن روزی که سایه ای جز سایه خداوند نخواهد بود، در زیر عرش الهی خواهند بود». عرض شد: یا رسول الله آنها چه کسانی هستند؟
فرمود: آن کس که اندازه ای از غم امّت من را برطرف سازد و کسی که سنّت مرا زنده نماید و آن کس که فراوان بر من صلوات فرستد.

۳٫پل صراط
صلوات، راهنمای انسان در هنگام عبور از پل صراط است و نوری است که راه را بر او روشن می کند؛ چنان که رسول اکرم(ص) می فرمایند: «بر من بسیار درود بفرستید؛ زیرا درود فرستادن بر من، برای صلوات فرستنده، نوری است در قبر و نوری است بالای صراط و نوری است در بهشت.

۴٫جهنّم
صلوات انسان را از گرمای جهنّم مصون می دارد و مانعی است برای او در ورود به آتش جهنّم.
رسول خدا(ص) فرمودند: آن کس که بر من درود بفرستد، داخل آتش نخواهد گردید و هر کس درود فرستادن بر من را فراموش کند، از راه بهشت به خطا خواهد رفت.

۵٫بهشت
صلوات فرستندگان در بهشت، حورالعین نصیبشان می شود، دوست پیامبر(ص) در بهشت شده و هفتاد هزار قصر بهشتی دریافت می کنند، شراب سلسبیل می نوشند و در زمره خواصّ پیامبر(ص) وارد بهشت می کردند.

—————————
منابع
بحارالانوار، ج ۹۴، ص ۴۷ به بعد.
مفاتیح الجنان، زیارت جامعه کبیره.
سایت پرسمان.

لینک های دانلود

مشخصات

راهنما

گزارش خطا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Watch Dragon ball super